Dieta japoneze

Pse dieta quhet japoneze është e vështirë të thuhet - gjysma e ushqimeve të rekomanduara për të ngrënë janë ekzotike për japonezët.

Pjatë diete japoneze

Përvoja e uljes sime në dieta është e tillë që vështirë se do të drejtohesha vullnetarisht në këtë mjet të vetë-torturës. Nëse jo për një "por": Unë personalisht pashë rezultatet e dy javësh të ulur në një dietë "japoneze". Ashtu si në revistë: "para" dhe "pas". Akoma, parimi në çështjet e bukurisë dhe shëndetit funksionon, mbase, më së miri.

Pse dieta quhet japoneze është e vështirë të thuhet - gjysma e ushqimeve të rekomanduara për të ngrënë janë ekzotike për japonezët. Sipas legjendës, dieta u zhvillua nga specialistët e klinikës japoneze "Yaeks", por asnjë gjurmë e mëtejshme e kësaj zyre nuk u gjet në internet që flet anglisht.

Digresion lirik sentimental

Duhet të them se admiroj guximin e njerëzve që janë në gjendje të ndiejnë recetën e humbjes së peshës që gjendet në rrjet dhe menjëherë ta provojnë vetë. Unë vetë jam i kujdesshëm ndaj dietave. Jeta më solli dy herë bashkë me ta.

Për herë të parë - në një formë të rëndë, kur në male kapa një lloj infeksioni në stomak dhe për tre javë duke qenë në një lartësi prej 3000 metrash, thjesht nuk mund të haja: gjithçka menjëherë kërkoi të kthehej. Hera e dytë ishte kur vendosa të kufizoja dietën time në 1000 kalori në ditë. Për gati një muaj, dieta ime përbëhej nga kafe mëngjesi me akullore, e cila është e dobishme për drekë dhe perime të ngrira për darkë. Mësova se dieta duhet të jetë e ekuilibruar shumë më vonë.

Prandaj pyetja e parë që bëra ishte: Sa e ekuilibruar është dieta japoneze? "Pak a shumë, por nuk ka mjaft aminoacide, " u përgjigj një mik biokimist, "do të jesh keqbërës - tmerr me armë". Frika e tij rreth viciozitetit tim hipotetik të shtuar nuk u materializua. Për dy ditët e para, trupi u shtyp nga zhdukja e papritur e ushqimit normal nga jeta e tij. Dhe duke e kuptuar që kjo ishte për një kohë të gjatë, por jo përgjithmonë, ai u bë i qetë dhe indiferent.

Sharm dhe zhgënjim

Siç ndodh gjatë secilit eksperiment mbi veten time, unë kam grumbulluar një listë sharmesh dhe zhgënjimesh. Ose më saktë, shqetësimi dhe kënaqësia e dietës.

Bezdi # 1

Dieta është e rreptë. Sepse, sipas autorëve të tij, është krijuar për të ndryshuar metabolizmin. Prandaj, devijimi më i vogël nga kursi (madje edhe një crouton, madje edhe një mollë) - dhe efekti i pritur nuk është i garantuar. Dhe kjo është ajo që pritet: ndarja me 5 - 8 kilogramë dhe stabilizimi i peshës në të ardhmen.

Bezdi # 2

Veryshtë shumë e vështirë të vish në një drekë biznesi dhe të kërkosh me flirtim, të lutem, dy vezë të ziera fort dhe 200 gram karota të grira. Zakonisht kërkesa të tilla mbeten të paplotësuara. Prandaj, do të duhet të mbani në çantë të gjitha dispozitat. Dhe, ka shumë të ngjarë, përgatitni vakte diete një ditë më parë.

Numri i këndshëm 1

13 ditë në dietën japoneze do t'ju kushtojë rreth 2 herë më pak se drekat e përditshme të biznesit ose dreka në punë. Dhe akoma më shumë - blerja e ushqimit për shtëpinë.

Numri i këndshëm 2

Në përgjithësi, është më mirë të mos filloni një dietë të rreptë nëse të paktën gjysma e ushqimeve prej të cilave janë të pakëndshme për ju. Dhe meqenëse unë ha me shumë entuziazëm në "jetën normale" dhe peshk, dhe viçi të zier, karota, kefir dhe lakër, atëherë t'i them ato në tryezën time ishte, sinqerisht, e lumtur.

Shumë njerëz bëjnë pyetje në lidhje me pirjen e kafesë çdo mëngjes - nuk është e dëmshme? Nëse keni probleme me zemrën ose presion të lartë të gjakut, atëherë kafeja mund të ketë një efekt negativ. Dhe para se të filloni një dietë japoneze, ia vlen të konsultoheni me mjekun tuaj.

Një gamë e plotë ndjesish

Në dy ditët e para të dietës, një vizion më përndjeki: posa mbylla sytë, një petull i pjekur hollë u shfaq para shikimit tim të brendshëm, duke u rrokullisur spontanisht në një tub. Pastaj dikush e zhyti me mirësi në reçel luleshtrydhe dhe ma solli në fytyrë. Nuk kishte halucinacione të nuhatjes. Pasi më ndoqi për dy ditë, petulla ra prapa.

Një indiferencë gurore dhe qëndrim i qetë ndaj kënaqësive të kuzhinës është vendosur, i cili ka zgjatur deri më sot. Kjo nuk do të thotë që unë do të refuzoj ashpër nëse më ofrohet të provoj diçka të shijshme. Por dridhjet nervore nga fakti që "ka kaq shumë ushqim atje" nuk vërehen më.

Nuk hodha aq shumë - vetëm 4 kg, por pesha nuk po fiton përsëri. Nuk e di kë të falënderoj për këtë: zhvilluesit e dietës japoneze apo veten time - për të bërë sport dy herë në javë. Detaji i vetëm: gjatë dietës, ju dobësoheni dukshëm dhe drejt fundit bëhet problematike të hapni një shishe me ujë mineral të pahapur. Por pastaj forca rikthehet shpejt.

Receta e shumëpritur

Dita 1

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:2 vezë të ziera fort, sallatë lakre të zier me vaj perimesh, një gotë me lëng domate.

Darka:peshk i skuqur ose i zier.

Dita 2

Mëngjesi:kafe e zezë, croutons.

Darka:peshk i skuqur ose i zier, sallatë perimesh, lakër me vaj perimesh.

Darka:100 gram viçi të zier, një gotë kefir.

Dita 3

Mëngjesi:kafe e zezë, croutons.

Darka:kunguj te njome te skuqur ne vaj perimesh.

Darka:2 vezë të ziera fort, 200 gram viçi të zier, sallatë të lakrës së freskët me vaj perimesh.

Dita 4

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:1 vezë e gjallë, 3 karota të mëdha të ziera me vaj perimesh, 15 gram djathë të fortë.

Darka:frutat.

Dita 5

Mëngjesi:karota të papërpunuara me lëng limoni.

Darka:peshk i skuqur ose i zier, një gotë me lëng domate.

Darka:frutat.

Dita 6

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:gjysmë pulë të zier, lakër të freskët ose sallatë karrote.

Darka:2 vezë të ziera fort, një gotë karrota të papërpunuara me vaj perimesh.

Dita 7

Mëngjesi:çaj

Darka:200 gram viçi të zier, fruta.

Darka:çfarë dëshironi nga darkat, përveç ditës së 3-të (mund të përdoren gaforret e ziera).

Dita 8

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:gjysmë pulë të zier, lakër të freskët ose sallatë karrote.

Darka:2 vezë të ziera fort, një gotë karrota të papërpunuara me vaj perimesh.

Dita 9

Mëngjesi:karota të papërpunuara me lëng limoni.

Darka:peshk i madh i skuqur ose i zier, një gotë me lëng domate.

Darka:frutat.

Dita 10

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:1 vezë e gjallë, 3 karota të mëdha të ziera me vaj perimesh, 15 gram djathë të fortë.

Darka:frutat.

Dita 11

Mëngjesi:kafe e zezë, croutons.

Darka:1 kungull i njomë i madh i skuqur në vaj perimesh.

Darka:2 vezë të ziera fort, 200 gram viçi të zier, sallatë të lakrës së freskët me vaj perimesh.

Dita 12

Mëngjesi:kafe e zezë, croutons.

Darka:peshk i skuqur ose i zier, sallatë perimesh, lakër me vaj perimesh.

Darka:100 gram viçi të zier, një gotë kefir.

Dita 13

Mëngjesi:kafe e zezë.

Darka:2 vezë të ziera fort, sallatë lakre të zier me vaj perimesh, një gotë me lëng domate.

Darka:peshk i skuqur ose i zier

Midis vakteve, mund të pini ujë mineral ose thjesht ujë të zier pa kufizime. Dhe - më lejoni t'ju kujtoj - mos devijoni kurrë nga dieta e specifikuar.