Receta dietike me proteina

Dieta me proteina nënkupton humbje peshe për shkak të marrjes së madhe të ushqimeve proteinike dhe marrjes minimale të karbohidrateve. Ekziston një mendim i gabuar që nëse braktisni plotësisht karbohidratet dhe hani vetëm ushqime me proteina, humbja e peshës do të ndodhë më shpejt dhe në mënyrë më efikase, por ky është një ide e gabuar. Përjashtimi i plotë i karbohidrateve nga menuja është i rrezikshëm për shëndetin.

Këto ditë, dieta me proteina është veçanërisht e popullarizuar dhe shumë u frymëzuan nga shembulli i yjeve të filmit dhe politikanëve që shpëtuan nga kilogramët e tepërt falë kësaj diete. Prandaj, shumica e njerëzve janë të interesuar dhe po kërkojnë receta të reja për pjatat me proteina që mund të diversifikojnë menunë e dietës me proteina. Kështu që dieta juaj të mos përbëhet nga një omëletë me vezë, mund të përgatisni recetat e mëposhtme për pjatat e para dhe të dyta, si dhe një larmi sallatash dhe ëmbëlsirash.

ushqime për një dietë proteinike

Thelbi i dietës

Gjatë dietës, është e nevojshme të hani më shumë ushqime me proteina, por nuk rekomandohet të përjashtoni plotësisht karbohidratet, kjo mund të dëmtojë tërë trupin ose të përkeqësojë ndonjë sëmundje kronike. Gjatë rrjedhës së dietës me proteina, është e nevojshme të llogaritni numrin e kalorive, nuk duhet të hani më shumë sesa shpenzoni. Konsumi i kalorive mund të rritet për shkak të aktivitetit fizik dhe konsumi i kalorive mund të zvogëlohet duke zëvendësuar ushqimet me shumë kalori me ato me pak kalori, domethënë duke zvogëluar vlerën e energjisë së ushqimit. Nëse mbani shënim marrjen e kalorive dhe i përmbaheni parimeve themelore të dietës, humbja e peshës suaj do të bëhet jashtëzakonisht e shpejtë dhe efektive.

Parimet e dietës

 • Ju duhet të hani gjashtë herë në ditë çdo ditë. Mundohuni të hani karbohidratet kryesore në mëngjes, lini ato me kalori të ulëta për darkë dhe vakti i fundit duhet të jetë të paktën tre orë para gjumit.
 • Mundohuni të krijoni një menu për ditën në një mënyrë të tillë që karbohidratet e ngadalta të konsumohen vetëm për mëngjes, dhe pasdite zgjidhni nga një numër i madh i pjatave ato që përmbajnë më shumë ushqime me proteina.
 • Kur gatuani, përpiquni të zgjidhni receta me pak yndyrë dhe të përdorni vaj perimesh për salcën e sallatës, harroni majonezën.
 • Kur gatuani, përpiquni të zgjidhni receta që përdorin avull ose tiganisje - shmangni ushqimet e skuqura.
 • Refuzoni të përdorni pije me sheqer, ato janë të dëmshme për figurën - mos harroni këtë!

Ushqimet kryesore me proteina

Ndërsa i përmbaheni një diete proteinike, duhet të dini se cilat ushqime kanë shumë proteina. Duke përdorur këtë listë, ju lehtë mund të krijoni një menu për ditën, duke përgatitur një larmi të madhe pjatash nga këto produkte.

 • Djathë me gjizë me pak yndyrë - mund ta hani për mëngjes ose të përgatitni pjata të ndryshme prej tij. Nga ajo, për shembull, ju merrni një ëmbëlsirë shumë të shijshme - një tavë. Mund ta hani në ditë jo më shumë se 250 gram.
 • Qumështi i skremuar - është shumë i shëndetshëm, përveç kësaj, përmban një sasi të madhe të proteinave. Lejohet të pihet maksimumi një gotë në ditë.
 • Të bardhat e vezëve, gjatë ditës mund të gatuani prej tyre omëletë ose ato mund të shërbejnë si një përbërës shtesë në përgatitjen e pjatës. Në një ditë, ju mund të hani jo më shumë se 6 prej tyre.
 • Ushqim deti të ndryshëm, ato përmbajnë një masë të madhe të proteinave dhe praktikisht pa yndyrë, ju mund t'i hani gjatë ditës jo më shumë se 300 gram.
 • Respektimi i një diete proteinike, produkti kryesor në menu duhet të jetë mishi i ligët, kjo konsiderohet: fileto pule, viçi i ligët.
 • Peshqit e varieteteve me pak yndyrë, lejohet ta hani atë në ditë jo më shumë se 200 gram. Rekomandohet përdorimi i tij i zier ose i pjekur në skarë.
 • Arra të tilla si kikirikë ose bajame janë një depo e proteinave, por ju mund të hani jo më shumë se 100 gramë në ditë.
ushqime proteinike për dietë

Recetat e kursit të parë

Shumë njerëz mendojnë se respektimi i një diete proteinike duhet të përjashtojë supat nga menuja e tyre, pasi që shumica e supave përmbajnë një sasi të madhe perimesh, por nuk është kështu. Ju mund të diversifikoni menunë tuaj, të përgatitni një supë nga një bazë proteine (supë mishi nga shpendët ose peshku), me një salcë të karbohidrateve. Një dietë me proteina nuk do të thotë që ju duhet të hani vetëm një omëletë nga vezët çdo ditë, ushqimi i lëngshëm është gjithashtu i nevojshëm, ai kontribuon në humbjen e peshës. Ju mund të përdorni recetat më poshtë për të bërë supën.

Supë me spinaq - pure

Për supë, do t'ju duhen produktet e mëposhtme:

 • 200 gram fileto gjeldeti;
 • paketim spinaqi;
 • nja dy thelpinj hudhre;
 • çdo zarzavate të zgjedhjes suaj;
 • një e treta e një gote qumësht (e skremuar);
 • kripë;
 • një përzierje specash.

Merrni një tenxhere, derdhni ujë në të dhe zieni fileton e gjelit të detit, do të merrni një supë të pasur. Hiqeni fileton nga lëngu, ftohet, dhe më pas priteni. Pastaj shtoni spinaq të copëtuar në supë dhe zieni atë për 5 minuta, dhe pastaj shtoni fileto të copëtuar në supë dhe vlim për 5 minuta të tjera. Ju duhet të keni një masë të butë, e cila duhet të shndërrohet në pure duke përdorur një blender, ndërsa gradualisht shtoni qumësht. Në fund të gatimit, sezoni me kripë, piper dhe shtoni bimë të copëtuara. Rekomandohet të shërbehet supa menjëherë pas gatimit, pasi ajo mund të ndryshojë qëndrueshmërinë e saj kur të nxehet përsëri. Ju mund, sipas gjykimit tuaj, të modifikoni recetën duke zëvendësuar qumështin me krem të skremuar ose fileto gjeldeti për mish pule.

Supë peshku "Salmon qumështi"

Ju do të duhet:

 • 1 litër ujë;
 • 400 gram fileto salmoni;
 • 4 domate me madhësi të mesme;
 • 1 qepë të mesme;
 • 500 mililitra qumësht (i skremuar);
 • zarzavate të ndryshme;
 • kripë;
 • piper

Qëroni domatet duke i hedhur ujë të valë dhe më pas hiqni lëkurën, priteni imët. Qëroni qepën dhe grijeni imët. Gjithashtu, qëroni karotat dhe grijini ato. Pastaj merrni një tigan jo ngjitës dhe skuqni qepët dhe karotat mbi të pa shtuar vaj, pastaj shtoni domate të prera në perime. Pas kësaj, merrni një tenxhere, lëvizni përmbajtjen e tiganit në të dhe mbusheni me ujë, gatuajeni për 5 minuta dhe më pas shtoni fileton e copëtuar të salmonit. Pas 2 minutash, shtoni qumësht dhe zieni edhe për 5 minuta, dhe në fund shtoni kripë, piper, bimë të copëtuara. Fikni nxehtësinë dhe lëreni supën të pjerrtë edhe për 20 minuta. Receta mund të modifikohet duke zëvendësuar salmonin me një lloj tjetër peshku.

Supë me qofte pule

Ju do të duhet:

 • 1 litër lëng pule;
 • 400 gram fileto pule
 • kokën e qepës,
 • kripë,
 • piper,
 • zarzavate,
 • piper zile;
 • 200 gram fasule jeshile.

Merrni fileton e pulës dhe përdredhni atë në një mulli të mishit, shtoni qepë të copëtuar në të, përziejeni. Formoni mishin e grirë në qofte. Pas kësaj, merrni një tenxhere me lëng mishi pule dhe vendoseni në zjarr, lëreni të ziejë. Sapo lëngu të vlojë, hidhni qoftet e mishit të pulës në ujin e vluar, së bashku me fasulet e njoma dhe specat e copëtuar. Kripë supë pak, shtoni barërat dhe gatuaj derisa të zbutet.

supë me qofte pule për një dietë proteinike

Supë me petë me vezë

Për supë, do t'ju duhen produktet e mëposhtme:

 • 3 vezë;
 • 1 litër supë (pule);
 • një larmi zarzavatesh sipas zgjedhjes suaj;
 • një përzierje specash.

Rrihni 3 vezë me një mikser dhe gatuani një omëletë të hollë prej tyre në një tigan, skuqeni në të dy anët në formën e një petull. Merrni një tenxhere, vendosni lëngun në të në zjarr që të vlojë. Ndërsa supa është duke zierë, merrni një omëletë dhe priteni në petë të holla. Pastaj shtoni petë, bimë të copëtuara, kripë, përzierje piper në lëngun e vluar dhe ziej për dy minuta, pas së cilës supa është gati.

Receta të kursit të dytë

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se kur ndiqni një dietë, duhet të bëni një meny për ditën vetëm nga produktet e proteinave, por ky është një keqkuptim se mund të gatuani pjata me shtimin e perimeve. Për shembull, domatet përmbajnë likopen, i cili rrit efektet e një diete proteinike. Nutricionistët rekomandojnë të bëni një menu për ditën, ku receta përfshin domate. Për shembull, një omëletë me domate është perfekte për mëngjes. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ndonjë nga recetat e proteinave më poshtë për të diversifikuar menunë tuaj.

Omeletë me domate dhe barishte

Përbërësit:

 • 2 domate të mesme;
 • 5 vezë;
 • kripë;
 • piper dhe barishte.

Merrni 2 domate të pjekura, të mesme, prerë ato në pykë të holla dhe vendosini në një tigan të nxehtë që nuk ngjit. Ziejini për dy minuta, gjatë së cilës kohë merrni vezët dhe ndani të bardhat nga të verdhat. Pastaj derdhni domate me proteina, kripë dhe spërkatni me bimë të copëtuara në omletë. Mbuloni tiganin me një kapak dhe gatuajeni omëletën për 7 minuta. Ju mund të bëni një omëletë të shijshme për mëngjes çdo ditë pa shumë përpjekje.

Qofte peshku me salce

Përbërësit e kërkuar për topa peshku:

 • 1 kokër qepë;
 • 400 gram fileto peshku;
 • 2 vezë;
 • 180 gram kos me pak yndyrë;
 • zarzavate: majdanoz, kopër, borzilok;
 • kripë;
 • piper

Filetoja e peshkut duhet të jetë e grirë, e përzier me vezë, kripë, piper, qepë e copëtuar duhet të shtohet. Nga këta përbërës, është e nevojshme të gatuani mishin e grirë dhe të formoni toptha të vegjël, të cilët më pas duhet të skuqen në një tigan të nxehtë me shtimin e vajit të ullirit. Pas skuqjes, vendosni qoftet në një tenxhere dhe ziejini për 5 minuta, duke shtuar pak ujë. Ndërsa qoftet po ziejnë, merrni një filxhan, bluajini të gjitha zarzavatet, shtoni kos, piper dhe rrihni me një blender derisa të formohet një masë homogjene. Qofte të gatshme duhet të shërbehen me salcë kos.

Omeletë me kallamar

Përbërësit e kërkuar për gatim:

 • 200 gram kallamar;
 • 3 vezë;
 • Gjelbrit;
 • kripë;
 • piper zile

Zhytni kallamarët në ujë të valë për dy minuta, në mënyrë që më pas t'i qëroni lehtë nga filmi. Pritini kallamarët në gjysmë unaza dhe vendosini në një tigan të nxehtë, pasi të keni shtuar pak vaj ulliri atje. Vendosni piper zile të copëtuar në majë të kallamarit dhe derdhni vezët e rrahura paraprakisht në shtresën tjetër. Kripë gjithë omëletë, spërkatet me barëra, pastaj mbulohet dhe skuqet për 7 minuta. Ju gjithashtu mund të bëni një omëletë me prodhime të tjera deti si karkaleca ose midhje, duke krijuar recetat tuaja për pjatat e reja.

omëletë me kallamar për një dietë proteinike

Sallatë Proteinash Explosion

Për sallatën, do t'ju duhen produktet e mëposhtme:

 • 2 vezë;
 • 100 gram fileto pule;
 • 100 gram kallamar;
 • kos me pak yndyrë.

Vlim vezët e ziera fort, qëroni ato, copëtoni ato në sheshe. Zieni fileton e pulës derisa të zbutet dhe më pas e copëtoni. Zieni kallamarin në ujë të vluar derisa të zbutet, pastaj hiqeni dhe ftoheni, priteni në gjysmë unaza. Kombinoni të gjithë përbërësit në një filxhan me kos me pak yndyrë. Opsionale, ju mund të shtoni një shumëllojshmëri të zarzavate të copëtuara në sallatë.