Dieta Favorite - një listë e produkteve dhe një menu e hollësishme për 5, 7 dhe 14 ditë

Kur nuk ka më një dëshirë për të parë veten në pasqyrë, dhe muaji i pushimit është përpara, atëherë ia vlen të tregoni vullnet dhe të përdorni dietën "Favorite", i gjithë interneti është i mbushur me komente pozitive për të. Ky është një sistem ushqyes që ju lejon të heqni qafe kilogramët e tepërt dhe të parandaloni shfaqjen e strijave në lëkurë. Kjo nënkupton refuzimin e produkteve të dëmshme dhe zbatimin e rregullave të veçanta që ndihmojnë për të ardhur në një trup ideal në një periudhë të shkurtër kohe.

Parimi i dietës "Favorite"

Dieta "Favorite" supozon një parim 7-ditor të të ushqyerit, i cili bën të mundur humbjen e 10 kg të peshës së tepërt në javë. Humbja e peshës në këtë mënyrë rekomandohet jo më shumë se 1 herë në vit; me përdorim më të shpeshtë, një person mund të përballet me zhvillimin e patologjive të brendshme.

duke humbur peshë në një dietë të preferuar

Lista e ushqimeve të ndaluara

Dieta "Favorite" kombinon 2 sisteme ushqimore: pirje dhe të ndara. Prandaj, ndërsa humbni peshë, duhet të ndiqni disa rregulla në lidhje me të dy parimet ushqyese:

 • Një person i plotë do të duhet të heqë nga menuja e tyre enët me yndyrë, ëmbëlsirat, mishrat e tymosur, karbohidratet komplekse. Në të njëjtën kohë, është e ndaluar të përzihen disa produkte të kategorive të ndryshme në të njëjtën kohë kur përgatiten enët.
 • Për të përshpejtuar efektin e dobësimit, është e nevojshme të organizoni rregullisht ditët e pirjes, të cilat ju lejojnë të hiqni lëngjet nga indet dhe të rrisni tonin e trupit.

E rëndësishme!Përveç ushqimeve të yndyrshme dhe të ëmbla, është e nevojshme të përjashtohen pijet e gazuara, peshqit me shumë kalori, salcat, majoneza, pijet alkoolike nga dieta.

Si alternohen ditët dhe çfarë mund të hani dhe pini

Dieta 7 ditore "Favorite" është një kombinim i pirjes dhe një diete të veçantë. Për humbje të shpejtë dhe të sigurt të peshës, një person ka nevojë të alternojë proteina, fruta, perime dhe të pijë ditë për të pastruar zorrët dhe për të shpejtuar proceset metabolike në trup (për shembull, dita e parë e dietës është pirja, e dyta është perime) .

Dieta "Favorite" për 7 ditë (skema e humbjes së peshës në ditë) paraqitet më poshtë.

Dita e parë - pirja

Procesi i pastrimit fillon me futjen e një regjimi të pirjes. Kjo do të thotë që një person problematik duhet të konsumojë vetëm produkte të lëngshme gjatë ditës, dhe duhet të jetë i dobishëm për trupin dhe me pak kalori.

Çfarë pije mund të pini ditën e parë të humbjes së peshës? Ato mund të jenë:

 • komposto natyrale;
 • lëng perimesh frutash (pa tul);
 • çaj bimor ose zierje;
 • qumësht ose kefir me një përqindje të ulët yndyre;
 • kafe natyrale pa sheqer;
 • ujë i thjeshtë;
 • pelte

Në dietën tuaj mund të shtoni edhe çaj të zi dhe jeshil pa sheqer.

uji i preferuar në një dietë

E dyta është perime

Ditën e dytë, duhet të hani vetëm një perime:

 • i papërpunuar;
 • në sallata;
 • në formë pure patatesh.

Vaktet e gatshme mund të stinëzohen me lëng limoni, vaj ulliri, salcë soje. Forbiddenshtë e ndaluar të hani patate gjatë kësaj periudhe për shkak të sasisë së madhe të niseshtesë në përbërje.

Pirja

Dita e tretë po pi përsëri. Të gjitha të njëjtat pije lejohen të konsumohen: çajra, kafe, lëngje frutash dhe perimesh, komposto, qumësht i skremuar dhe kefir.

Fruta

Dita e katërt është periudha e frutave. Një person që humbet peshë mund të shtohet në dietë:

 • grejpfrut;
 • portokall;
 • një ananas;
 • kivi.

E rëndësishme!Në procesin e humbjes së peshës, është e ndaluar të hani mango, rrush, banane. Frutat vetë mund të hahen të papërpunuara, të pjekura dhe sallatë.

Proteina

Gjatë ditës së proteinave, lejohen ushqimet e mëposhtme:

 • mish pule;
 • mish gjel deti;
 • mish viçi;
 • ushqim deti;
 • vezët e pulës.

Për një ndryshim, gjatë kësaj periudhe, ju gjithashtu mund të gatuani enët nga vezët e trembem, produktet e qumështit me një përqindje minimale të yndyrës.

Pirja

Dita e gjashtë e humbjes së peshës po pi përsëri. Në këtë kohë, duhet të pini çajra bimorë, kefir me pak yndyrë, lëngje, pije frutash, komposto.

Dietë e ekuilibruar ditën e fundit

Dita e shtatë e humbjes së peshës në dietën "Favorite" duhet të jetë e ekuilibruar. Në këtë kohë, lejohet të kombinohen kategori të ndryshme të produkteve:

 • Në mëngjes, duhet të hani ushqime proteinike (gjizë, sallatë me prodhime deti).
 • Dreka është koha për karbohidrate të lehta (prerje perimesh).
 • Për darkë, rekomandohet të kombinohen ushqimet e proteinave dhe karbohidrateve (peshk të pjekur dhe merak perimesh).

Gjatë ditës, është e lejueshme të pini çajra bimorë, komposto, kafe pa sheqer.

Si të krijoni një menu

Menuja e dietës ofron disa opsione: klasike për 7 ditë, 5 ditë dhe 2 javë. Secili prej tyre ka karakteristikat dhe rregullat e veta për hartimin e një diete.

Për 5 ditë

Kjo është një dietë e shprehur që ju ndihmon të heqni qafe 5-6 kile të tepërta. Parimi i ushqimit të përditshëm është si më poshtë:

 • E para është pirja. Në këtë kohë, lejohet të pini vetëm ujë të thjeshtë (mund t'i shtoni limon).
 • E dyta është e kombinuar. Pershtë e lejueshme të kombinohen enët me perime dhe fruta.
 • E treta është proteina. Gjatë ditës, duhet të hani mish, ushqim deti, gjizë.
 • I katërti është pirja. Gjatë kësaj periudhe, ju mund të diversifikoni menunë dhe të shtoni pije frutash, komposta, çajra, lëngje në të.
sallatë në një dietë të preferuar

Për 7 ditë

Dieta 7 ditë (skema ditore e humbjes së peshës) siguron:

 • 1, 3, 6 ditë - pirja;
 • 2 ditë - perime;
 • Dita 4 - me shije frutash.

Dita e fundit është periudha e marrjes së ushqimit proteina.

Versioni i butë i dietës "Favorite" përbëhet nga 10 ditë humbje peshe. Parimi i hollësishëm i alternimit është si më poshtë:

 • 1, 2, 3 ditë - periudhat e pirjes gjatë të cilave lejohet të pini ujë, çaj dhe produkte qumështi me pak yndyrë.
 • 4-6 ditë - fruta. Ata që po humbin peshë këshillohen të konsumojnë më shumë mollë.
 • 7-9 ditë - proteina.

E rëndësishme!Dita e fundit duhet të plotësohet me verë të thatë natyrore dhe djathë të fortë.

Një dietë e ngurtë ju ndihmon të humbni 8 kg në 1 javë. Menuja duket si kjo:

 • 1, 2 ditë - kefir dhe ujë mineral pa gazra;
 • 3 ditë - mollë dhe të paktën 2 litra ujë të thjeshtë;
 • 4, 5, 6 ditë - ujë i thjeshtë dhe fileto pule.

Gjatë ditës së fundit, ju mund të hani djathë të fortë dhe verë të kuqe shtëpiake.

Për 14 ditë

Kur humbni paund shtesë në një dietë dy javore, duhet t'i përmbaheni parimit shtatë-ditor të të ushqyerit (2 herë). Në procesin e humbjes së peshës, mund të përdorni pije frutash, çajra bimorë, lëngje, të hani mish pule, mish lepuri, ushqim deti. Rekomandohet të kufizoni pirjen e kafesë dhe çajit të zi.

Per nje muaj

Parimi i humbjes së peshës mbetet i njëjtë si gjatë përdorimit të versioneve afatshkurtra të dietës "Favorite". Ndryshimi i vetëm është se humbja e peshës lejohet të shtojë disa ushqime për të rritur vlerën ushqyese të dietës: kjo do të ndihmojë në shmangien e problemeve në traktin tretës.

Gjatë një diete mujore, ia vlen t'i përmbaheni alternimit të ditëve në vijim:

 • 1-3 ditë - periudha e pirjes;
 • 4-6 ditë - fibra dhe perime;
 • 7-9 ditë - manaferrat dhe frutat;
 • 10-12 ditë - proteina;
 • 13-15 ditë - mish;
 • 16-18 ditë - djathë dhe verë;
 • 19-21 ditë - perime dhe fruta, fibra;
 • 21-23 ditë - periudha e pirjes;
 • 23-26 ditë - perime dhe fibra;
 • 26-29 ditë - manaferrat dhe frutat.

Ditën e fundit, ju mund të kombinoni ushqime me karbohidrate dhe proteina.

Dalja nga dieta

Me një tërheqje graduale nga dieta, humbja e peshës mund të llogarisë në konsolidimin afatgjatë të rezultatit të marrë. Kalimi në dietën e zakonshme duhet të bëhet pa probleme. Përndryshe, rreziku i formimit të patologjive të stomakut rritet. Forbiddenshtë e ndaluar të hani ushqim në sasi të pakontrolluar pas dietës "Favorite": kjo mund të çojë në peshë në stomak dhe një paketë të shpejtë të kileve të humbura.

dietë kur largoheni nga dieta e preferuar

Brenda një jave pas humbjes së peshës, duhet t'i përmbaheni një diete dietike:

 • në mëngjes - ushqim proteina;
 • për drekë - një pjatë e lëngshme, sallatë;
 • në mbrëmje - ushqim me proteina dhe karbohidrate.

Si një meze të lehtë, mund të përdorni fruta, perime, djathë. Marrja e pranueshme e kalorive gjatë daljes nga dieta "Favorite" - 1500 kcal. Gradualisht, mund të rritni treguesit me 100-150 kcal në ditë. Mos harroni për ditët e agjërimit pas largimit nga dieta. Ato ndihmojnë në pastrimin e zorrëve dhe tonifikimin e trupit. Ushtrimet fizike do të jenë të dobishme: ushtrime, palestër, vallëzim.

E rëndësishme!Për të ruajtur rezultatin e marrë për një kohë të gjatë, duhet të hani jo më shumë se 2500 kcal në ditë.

Ndalimi i veprimeve

Prishjet ndodhin në shumë njerëz me dieta, veçanërisht ata që përballen me çështjen e humbjes së peshës për herë të parë. Në rast të prishjes së ushqimit të ndaluar, nuk është e nevojshme të ndalet procesi i humbjes së peshës. Sidoqoftë, personi do të duhet të riorganizojë pak menunë e tij në këtë rast. Për të pastruar zorrët, do të duhet të bëni 2 ditë shtesë pije, gjatë së cilave trupi do të kthehet në normalitet.

Sa mund të hidhet jashtë dhe si ta rregullojmë rezultatin

Nuk ka shifra të qarta që do t'ju tregojnë se sa mund të humbni peshë në dietën "Favorite". E gjitha varet nga periudha e hedhjes së kilogramëve të tepërt, mosha e personit, karakteristikat e trupit të tij. Mesatarisht, mund të heqësh qafe 5-8 kg në javë. Për një muaj, humbja e peshës humbet 15-17 kg pa dëmtuar trupin.

Për të konsoliduar rezultatin, ia vlen të qëndroni në një dietë të ekuilibruar. Shtë më mirë të përjashtoni nga dieta ushqime shumë kalorike, si dhe alkool dhe produkte duhani. Ushqimi ditor duhet të pasurohet me vitamina, minerale, aminoacide. Vlen gjithashtu të monitorohet raporti i BZHU. Edhe nëse një person ha pak, por përqendrimi do të jetë kryesisht tek karbohidratet komplekse, ai rrezikon të fitojë paund shtesë me kalimin e kohës. Ju gjithashtu mund të ruani rezultatin me ndihmën e ushtrimeve sportive dhe trajnimit profesional në palestër.

Për kë është i përshtatshëm dieta "Favorite"?

Dieta "e preferuar" është e përshtatshme për njerëzit me 5-120 kg peshë të tepërt, të cilët nuk kanë patologji kronike të traktit gastrointestinal, si dhe mëlçisë dhe veshkave.

zorrët e shëndetshme me një dietë të preferuar

Kush është kundërindikuar në dietën "Favorite"?

Disa nutricionistë e konsiderojnë këtë parim të humbjes së peshës mjaft të rreptë, kështu që ata identifikojnë shumë kundërindikacione për humbjen e peshës në dietën "Favorite":

 • ulçerë në stomak;
 • gastrit;
 • kolit;
 • sëmundjet onkologjike.

E rëndësishme!Shtë e ndaluar të uleni në këtë dietë për ata njerëz që diagnostikohen me sëmundje të mëlçisë dhe veshkave.

Avantazhet dhe disavantazhet

Si çdo sistem ushqyes, edhe kjo dietë ka të mirat dhe të këqijat e saj. Përparësitë e tij përfshijnë:

 • efikasiteti dhe rezultatet e shpejta;
 • nuk ka llogaritje të kalorive;
 • mungesa e ndalimeve të rrepta (një person ha të gjitha ushqimet e shëndetshme, vetëm në ditë të ndryshme);
 • një përzgjedhje e gjerë e termave për humbjen e peshës;
 • aftësia për të rregulluar menunë sipas preferencave tuaja të shijes;
 • efekt pozitiv në trup (heqja e toksinave dhe toksinave, pastrimi i zorrëve).

Ndër disavantazhet janë gjasat e shfaqjes së pikave në presionin e gjakut, një listë e konsiderueshme e kundërindikacioneve, shfaqja e një mungesë të përbërësve ushqyes në trup gjatë humbjes së peshës që zgjat më shumë se 2 javë.

Rekomandimet e mjekëve

Mjekët kanë ndarë disa këshilla për të ndihmuar në përshpejtimin e procesit të humbjes së peshës dhe minimizimin e gjasave të komplikimeve:

 • rekomandohet të hiqni dorë nga zakonet e këqija;
 • humbja e peshës duhet të normalizojë rutinën ditore dhe të fle mjaftueshëm;
 • pini të paktën 2 litra në ditë. ujë i thjeshtë (ndërsa kompotat, lëngjet dhe pijet frutore nuk përfshihen në këtë llogari);
 • për të shpejtuar procesin e humbjes së peshës, duhet të ushtroni të paktën 2 herë në javë, gjë që ndihmon në shtrirjen e muskujve të grupeve të ndryshme;
 • atyre që po humbin peshë u rekomandohet të heqin dorë nga sheqeri;
 • nëse trupi vështirë se mund të tolerojë një ndryshim në dietë dhe dobësohet, është e nevojshme të merren komplekse multivitamina ose shtesa minerale (mjeku që merr pjesë duhet të angazhohet në zgjedhjen e ilaçit të duhur);
 • dieta "e preferuar" nuk nënkupton numërimin e kalorive, domethënë, një person mund të hajë këtë ose atë ushqim në çdo sasi (megjithatë, për humbje të shpejtë të peshës, rekomandohet të hani jo më shumë se 150-200 g ushqim për vakt) .

Për të mos prishur dhe forcuar motivimin, është e nevojshme të mbani një ditar personal të humbjes së peshës. Në të, ju mund të regjistroni informacionin bazë në lidhje me ushqimet e ngrënë, përparimin tuaj në vëllim dhe peshë. Duke parë arritjet e tyre, një person do të ndalet para dëshirës për të ngrënë ndonjë gjë nga ushqimet e ndaluara.

para dhe pas në një dietë të preferuar

Dieta "Favorite" është një parim efektiv i humbjes së peshës, bazuar në një sistem të veçantë ushqimi. Kjo metodë e humbjes së peshës është krijuar për një kohë të ndryshme: për pesë, shtatë, tridhjetë ditë. Ju lejon të zgjidhni dietën më të pranueshme për veten tuaj, për shkak të së cilës minimizohet rreziku i komplikimeve.