Dietë hikërror për humbje peshe: menu, rezultate, rekomandime

Një dietë është, para së gjithash, një dietë e shëndetshme, nga e cila varet gjendja e tërë trupit të njeriut. Një nga ushqimet që përdoret në dieta është hikërrori. Dieta e hikërrorit është një mënyrë efektive dhe e lehtë për të hequr kilogramët e panevojshëm.

Duke u kujdesur për bukurinë, nuk duhet të harroni shëndetin. Cilado qoftë metoda e trajtimit të peshës së tepërt, ajo nuk duhet të dëmtojë trupin në tërësi. Prandaj, ia vlen të zgjidhni një dietë me mençuri. Çdo dietë që nxit humbjen e peshës duhet të jetë jo vetëm efektive, por edhe e dobishme.

Përparësia e dietës së hikërror është për shkak të përbërjes së saj të pasur të mineraleve dhe aminoacideve dhe një përqindje të ulët të karbohidrateve. Undershtë në kushte të tilla që procesi i ndarjes së depozitave yndyrore ndodh më shpejt. Falë dietës së hikërror, ju mund të arrini rezultate të shkëlqyera pa shumë përpjekje me kosto minimale.

Dieta përbëhet si nga qulli, pa ndonjë shtesë, ashtu edhe nga një kombinim i hikërror me produkte të tjera (kefir, perime, fruta të thata). Kohëzgjatja e dietës është 7-14 ditë, gjatë së cilës humbja e peshës mund të jetë 7-12 kg.

Çfarë është dieta?

Dieta e hikërrorit është një lloj mono-ushqimi, që do të thotë të hani një produkt që është i nevojshëm për humbjen e peshës ose shkarkimin e trupit. dieta e hikërror ka përmbajtjen më të ulët të mundshme të kaloriveRespektimi i një diete të tillë është shumë më i lehtë sesa ato programe për humbjen e peshës, ku menuja është e përbërë nga disa produkte. Përveç kësaj, dieta e hikërror ka përmbajtjen më të ulët të mundshme të kalorive, dhe gjithashtu është e pasuruar me lëndë ushqyese dhe elementë të dobishëm për trupin e njeriut.

Buckwheat përmban hekur, magnez, jod, kalcium, vitamina nga grupi B. Ai gjithashtu përmban një dozë të madhe të proteinave bimore. Bilanci i përbërjes bën të mundur të hani vetëm hikërror pa dëmtuar shumë shëndetin (nëse nuk bëni dietë për më shumë se 14 ditë). Pavarësisht nga thjeshtësia e saj, jo të gjithë do të pëlqejnë dietën e hikërror. Për njerëzit që janë mësuar të hanë rregullisht mish, kjo do të jetë një provë serioze.

Rregullat e Dietës

Ju mund të filloni të ndiqni parimet e dietës së hikërrorit vetëm pasi të njiheni me kundërindikacionet. Ju nuk mund të vazhdoni këtë dietë për humbje peshe:

 • njerëzit me diabet;
 • me insuficiencë renale;
 • hipotension;
 • gjatë shtatzënisë;
 • patologjitë e traktit gastrointestinal;
 • periudha e laktacionit;
 • me insuficiencë kardiake;
 • hipertensioni.

Ju nuk duhet të bëni një dietë hikërror dhe ata që kryejnë trajnime të rregullta intensive ose kanë shumë aktivitete fizike në punë.

Bazat e Ushqimit të Buckwheat

Për të arritur rezultate maksimale në dietën e hikërrorit, duhet të merren parasysh disa aspekte të rëndësishme:

 • ha vetëm ushqim të lejuar nga dieta;
 • pini shumë ujë (mundësisht i pastër dhe gjithmonë i palëvizshëm);
 • ushtroni mënyrën e duhur për të dalë nga dieta.

Vini re se duke ndjekur këtë dietë, është e rëndësishme jo vetëm të hani hikërror, por edhe ta gatuani atë në përputhje me kërkesat e një diete me pak kalori.

Produktet "e legalizuara"

Dieta e hikërrorit nuk mund të mburret me shumëllojshmëri. Prandaj, edhe dietat mono lejojnë disa ushqime të tjera. Ju mund të kombinoni me qull hikërror:

 • ujë i pastër, mundësisht i pastër, ujë;
 • 1% kefir;
 • kos i thjeshtë pa asnjë shtesë;
 • mollë dhe fruta të thata, por jo në të gjitha llojet e dietave.

Mos harroni se absolutisht të gjitha dietat ulin në mënyrë drastike vëllimin e substancave të përfshira në proceset vitale në trupin e njeriut. Për të përjashtuar një mungesë të mundshme të vitaminave, mund të filloni të merrni komplekse multivitamina. Kjo do të zvogëlojë në mënyrë drastike rreziqet shëndetësore që mund të sjellë një dietë. Në fund të fundit, nuk është e mundur të parashikohet se si mono-dieta e hikërror do të ndikojë në një person individual, për shkak të karakteristikave individuale.

Dieta e hikërror: pije të lejuara

Çfarë mund të pini në këtë dietë për humbje peshe? Një pyetje logjike për të gjithë që dëshirojnë të provojnë të gjitha kënaqësitë e dietës së hikërrorit. Nëse po flasim për një dietë të butë, atëherë mund të pini me siguri çaj bimor dhe jeshil, dhe kafe natyrale. Por mos nxitoni të gëzoheni, sepse mund t’i shijoni vetëm një herë në ditë, ndërsa zgjidhni midis kafes dhe çajit çdo herë. Dhe po, jo sheqer apo mjaltë. Për më tepër, nuk duhet të harroni për vetitë diuretike të lëngjeve që pini.

Epo, me një dietë të rreptë, mund të pini ujë vetëm për të humbur kilogramët e tepërt.

Llojet e Dietës

Dietat e hikërrorit ndahen në:

 • i rreptë;
 • duke kursyer;
 • shërimi;
 • për humbje peshe;
 • dhe shkarkimi - 3, 7 dhe 14 ditë.

Dietat e kursyera përfshijnë ngrënë ushqime të tjera. Qull hikërror mund të kombinohen me:

 • 1% kefir;
 • perime dhe fruta të freskëta;
 • djathë me pak yndyrë;
 • me fruta të ndryshme të thata.

Nuk lejohet ngrënia e produkteve të mësipërme.

Menuja e Dietës

Përgatitja: hidhni gjysmë kilogram hikërror në 0, 5 litra ujë të vluar, pa shtuar kripë, vaj, erëza. Lëreni brenda natës.

Menuja e dietës me hikërror për humbjen e peshës së tepërt për çdo ditë:

Hani 4-6 herë në ditë në pjesë të vogla, duke u kombinuar opsionalisht me perime (karota, selino, tranguj) ose kefir me yndyrë të ulët (1%). Ndaloni ngrënien 4 orë para gjumit. Dieta e hikërror për humbje peshe përfshin pirjen e sa më shumë ujit (1. 5-2 litra në ditë).

Për shkak të faktit se hikërror përmban fibra dhe proteina bimore, ndjenja e ngopjes vendos shumë më shpejt, që do të thotë që stomaku merr aq ushqim sa i nevojitet për momentin. Nëse për ndonjë arsye kjo lloj diete nuk ju përshtatet, atëherë merrni parasysh të tjerët, të themi, një dietë me pak karbohidrate që nuk përmban disavantazhet e hikërrorit.

Si të mbytni urinë gjatë një diete?

Konsumi i hikërrorit, i cili është një produkt mjaft i kënaqshëm, si rregull, nuk lejon që ndjenja e urisë të shpërthejë gjatë gjithë ditës, por kjo nuk është gjithmonë rasti.hikërror është një produkt i përzemërtMe një ndryshim të papritur dhe ulje të dietës së zakonshme, e cila është tipike për çdo dietë, një person fillon të ndiejë sulme urie. Për të mos shkelur rregullat e dietës së hikërrorit dhe për të mos e munduar veten, merrni një meze të lehtë me ndonjë nga ushqimet e lejuara.

Midis vakteve kryesore, mund të pini 1% kefir. Por kjo nëse ju jeni në një variacion të rreptë diete. Një opsion më i butë ju lejon të hani një fetë të vogël djathi, disa copa të çdo fruti të thatë, një mollë. Gjëja kryesore nuk është të hani miell të ëmbël dhe madje edhe më shumë.

Dieta e hikërrorit: avantazhet dhe disavantazhet

Aspektet pozitive të dietës së hikërrorit për humbje peshe:

 • Çmim i përballueshëm, kushte të thjeshta ruajtje për drithërat.
 • Lehtësia e përgatitjes.
 • Aftësia për të pastruar zorrët dhe mëlçinë.
 • Rritja e imunitetit, performanca e trupit.
 • Mundësia e zvogëlimit të celulitit, përmirësimi i gjendjes së lëkurës dhe thonjve.

Dietat e hikërrorit sigurisht që kanë anët negative:

 • Kufizime të rrepta të ushqimit.
 • Çdo dietë është një provë për trupin, kështu që nuk mund të zgjasë më shumë se 12-14 ditë, pasi trupi fillon të vuajë nga mungesa e substancave shtesë.
 • Monotonia.
 • Kundërindikuar tek gratë shtatzëna.

Si të ruajmë rezultatin e dietës

Në të ardhmen, në mënyrë që të konsolidoni efektin për një kohë të gjatë, duhet të keni kujdes nga ushqimet me shumë kalori dhe të merreni në mënyrë aktive me edukimin fizik.duhet të keni kujdes nga ushqimet me shumë kaloriDieta e hikërror do t'ju ndihmojë të kapërceni peshën e tepërt, të fitoni një ndjenjë lehtësie dhe humor të mirë!

Si të dilni nga dieta

Ju duhet të kaloni gradualisht nga një dietë hikërror në dietën tuaj të zakonshme, gradualisht duke shtuar ushqime lehtësisht të tretshme si pule, gjel deti, gjizë në dietën tuaj. Çdo dietë kërkon respektim të rreptë të parimeve të saj. Thelbi i humbjes së peshës, me ndihmën e një diete hikërror, është të digjni yndyrnat e tepërta, por në të njëjtën kohë të ngopni trupin pa ngarkuar stomakun.