Dietë të lëngshme

Dieta sekrete e ofruar në llixhat e shtrenjta! Onshtë mbi të që Angelina Jolie po humbet peshë. Tani mund ta përsërisni në shtëpi, duke humbur deri në 10 kg në 2 javë.

lëng dhe ujë për një dietë të pijshëm

Dieta e lëngshme fitoi popullaritet në fillim të këtij mijëvjeçari dhe menjëherë bëri një spërkatje. Edhe sot, ai mbetet sekreti i shumë qendrave të shtrenjta spa, ku yjet botërorë vënë në rregull figurën e tyre. Kjo teknikë mund të bazohet në një larmi të gjerë produktesh, por vetëm në ato që nuk kanë nevojë të hahen, por të pihen.

Një dietë e zgjedhur për pije është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr shpejt peshën e tepërt pa agjërim të dhimbshëm, ndërsa njëkohësisht pastroni zorrët dhe hiqni substancat e dëmshme nga indet.

Karakteristikat e humbjes së peshës së lëngshme

Gjatë gjithë periudhës së humbjes së peshës, dieta e dietës së pirjes përbëhet vetëm nga ushqime të lëngshme me kalori të ulët.

Me qasjen e duhur, dieta e pirjes do të jetë sa më efektive për humbjen e peshës, dhe gjithashtu do të sjellë përfitime të konsiderueshme për trupin - linja e plumbave mund të jetë 10 kg në sfondin e pastrimit me cilësi të lartë, shërimit të përgjithshëm dhe përtëritje.

Pro dhe kundra

Përveç përparësive të mësipërme të sistemeve të ushqimit të pijshëm, ato kanë disa përparësi më të rëndësishme mbi dietat e tjera:

 1. Ato transferohen shumë lehtë, pa ndjenjën e lodhshme të urisë.
 2. I sigurt për shëndetin, nuk krijon stres metabolik.
 3. Hiqni plotësisht toksinat, toksinat, produktet e prishjes.
 4. Ju lejon të ruani performancën fizike, aktivitetin mendor, humorin e mirë.
 5. Të ngopur me lëndë ushqyese thelbësore.
 6. Bazuar në një menu të larmishme që nuk kërkon ushqime të veçanta ose numërim të përpiktë të kalorive.

Kjo teknikë nuk rekomandohet të përdoret për një kohë të gjatë (më shumë se 14 ditë) për shkak të disavantazheve të mëposhtme:

 1. Një efekt diuretik i theksuar, i cili mund të çojë në mangësi të mikronutrientëve.
 2. Efektet negative të mungesës së ushqimit të fortë në traktin gastrointestinal.
 3. Mosbalancim në dietë.

Për shkak të efektit diuretik dhe eliminimit të një sasie të konsiderueshme të lëngshme, kapsllëku mund të bëhet një nga pasojat e pakëndshme të ushqimit të lëngshëm. Për të eleminuar këtë problem, rekomandohet të përdorni infuzione ose preparate bimore të bazuara në senna. Përveç kësaj, senna në vetvete është e dobishme për humbjen e peshës, pasi ju lejon të pastroni zorrët dhe të parandaloni thithjen e yndyrës nga muret e zorrëve.

zierje barishtore për një dietë të pijshëm

Por ky laksativ mjaft i fuqishëm nuk duhet të përdoret shumë. Si rregull, senna nuk përdoret në formën e tij të pastër, por përzihet me lëndë të tjera të para bimore për të përgatitur infuzione. Tarifa më e aplikuar është:

 • gjethet e senës - 10 g;
 • luleradhiqe - 10 g;
 • zarzavate majdanoz - 10 g;
 • hithër - 10 g;
 • farat e koprës - 5 g;
 • nenexhik - 5 g.

Të gjithë përbërësit janë të përzier, pastaj 1 lugë gjelle. lgrumbullimi derdhet me 1 gotë ujë të vluar. Pas 3 orësh infuzion, pija filtrohet dhe merret pas ngrënies. Në këtë rast, doza duhet të rritet çdo ditë - duke filluar nga një gotë, e sjellë në dy, dhe pastaj përsëri të zvogëlohet në një.

Si të futni saktë

Një dietë e lëngshme kërkon përgatitje shumë të kujdesshme, pasi të gjitha organet dhe sistemet duhet të përshtaten me një ndryshim rrënjësor në parimet e të ushqyerit dhe përbërjen e dietës. Periudha përgatitore është krijuar për 3 ditë, gjatë së cilës supozohet të respektohet menuja e mëposhtme:

Dita 1

 • 8: 00 - hikërror qumështi, bollgur ose qull bollgur;
 • 10: 00 - pije me qumësht të fermentuar me yndyrë të ulët;
 • 13: 00 - supë me perime të trashë, një pjesë viçi të zier me 1 fetë bukë;
 • 16: 00 - 1 agrume ose mollë;
 • 19: 00 - zierja e perimeve;
 • 21: 00 - pije me qumësht të fermentuar.

Dita 2

 • 8: 00 - gjellë vegjetariane e gatuar në avull;
 • 10: 00 - qumësht i ngrohtë;
 • 13: 00 - një pjesë viçi me qull hikërror dhe barishte;
 • 4: 00 pasdite - arra shqeme;
 • 19: 00 - pure patatesh me qumësht;
 • 21: 00 - pije me qumësht të fermentuar.

Dita 3

 • 8: 00 - patate të pastra pa aditivë, të holluar me supë në një gjendje të lëngshme;
 • 10: 00 - infuzion bimor;
 • 13: 00 - sallatë me karrota me pak mjaltë;
 • 16: 00 - kos;
 • 19: 00 - të njëjtat pure patate si në mëngjes;
 • 21: 00 - kefir.

Dieta klasike e pirjes

Teknikat e lëngshme të humbjes së peshës mund të shkojnë nga më të uriturit deri tek më të vështirat. Më e pranueshme dhe më e zakonshme është dieta klasike. Ai është, nëse jo plotësisht i padëmshëm, atëherë, në çdo rast, nuk është aq "i keq" sa speciet e tjera.

supë pule për dietë të pijshëm

Dieta duhet të jetë si më poshtë:

 • 8: 00 - një zierje e tërshërës;
 • 9: 00 - supë me perime;
 • 10: 00 - ujë i pastër i valë;
 • 11: 00 - fruta ose perime të freskëta, të holluara me ujë në një raport 3: 1 (më e mira nga të gjitha mollë, portokall, dardhë, karrota, domate, selino);
 • 12: 00 - qumësht me yndyrë të ulët;
 • 13: 00 - ujë i pastër i valë;
 • 14: 00 - komposto me manaferra, fruta ose fruta të thata;
 • 15: 00 - supë mishi;
 • 16: 00 - ujë i pastër i valë;
 • 17: 00 - ujë i pastër i valë;
 • 18: 00 - lëng frutash i holluar me ujë në një raport 3: 1 (më i miri nga të gjitha mollë, portokalli, dardhë ose rrush);
 • 19: 00 - supë me perime;
 • 20: 00 - ujë i pastër i valë;
 • 21: 00 - kos.

Receta për zierje:

 • bollgur - ½ filxhan tërshëra për 1 litër ujë, gatuajeni për 30 minuta, kullojeni;
 • mish - 200 g viçi të hollë të copëtuar imët për 1 litër ujë, gatuajeni për 60 minuta, kullojeni;
 • perime, fruta, kokrra të kuqe - 300 g të papërpunuara ose 100 g të thata për 1 litër ujë, gatuajini për 10 minuta, kullojeni.

Varietetet e dietave të lëngshme

Ekziston një numër i mjaftueshëm i llojeve të dietave të lëngshme të bazuara në përdorimin e një sërë pijesh ose ushqimesh më të trasha - të skuqura - smoothie, lëngje me tul, pjata të skuqura. Gjëja kryesore është se me një sistem të tillë ushqimor, nuk mund të hani asgjë që kërkon përtypje - i gjithë ushqimi duhet të pihet. Duhet të kihet parasysh se një pjesë e konsiderueshme e dietave të lëngshme janë mjaft të sigurta për shëndetin, por ka nga ato që mund të përbëjnë një kërcënim real për mirëqenien. Prandaj, ju duhet t'i zgjidhni ato duke marrë parasysh jo vetëm efektivitetin dhe preferencat e shijes, por edhe për arsye mjekësore.

E vështirë

Pothuajse të gjitha sistemet ushqimore të pirjes shumë të rrepta janë mjaft të vështira për t'u toleruar, pasi ato janë shumë të ulëta në kalori, shoqërohen me një ndjenjë të vazhdueshme të urisë, dhe gjithashtu krijojnë stres të rëndë për të gjitha sistemet. Më shpesh, këto dieta bazohen në ujë ose pije të pastra.

Ujë

Më e rënda nga të gjitha dietat e lëngshme është uji. Rregullat e tij ndalojnë përdorimin e çdo gjëje tjetër përveç ujit. Në fakt, kjo metodë e humbjes së peshës është një agjërim i zakonshëm, kështu që rekomandohet ta përdorni atë si një ditë agjërimi. Rregulli kryesor i humbjes së tillë të peshës është cilësia e ujit - duhet të jetë i pastër, i pa zier, jo i mineralizuar, pa gaz. Shkrirë ose vendosur, dhe pastaj kaluar nëpër një filtër është e madhe.

ujë për të pirë dietë

Necessaryshtë e nevojshme të hyni në procesin e humbjes së peshës më gjatë sesa tregohet në rregullat e përgjithshme për dietat e lëngshme. Sidomos nëse kohëzgjatja e kursit është më shumë se 3 ditë. Ju duhet të vendosni kufizime ushqimore për të paktën një javë - së pari, hiqni dorë nga ushqimi junk dhe pastaj kaloni plotësisht në ushqimet bimore.

Ulja në ujë, tejkalimi i urisë rraskapitëse, nuk ka kuptim. Një grevë e tillë urie nuk do të sjellë rezultate pozitive, por do të çojë vetëm në stres, dobësi, rënie të humorit dhe ruajtje të shtuar të yndyrës.

Prandaj, nëse uria e ujit shkakton siklet të rëndë, është më mirë ta refuzoni atë duke zgjedhur një opsion më të butë të humbjes së peshës.

Transparente

Një tjetër nga llojet më të vështira të teknikave të pirjes për humbjen e peshës është e ashtuquajtura dietë e lëngshme e qartë. Ajo bazohet në refuzimin jo vetëm të ushqimeve të ngurta, por edhe të pijeve të errëta.

lëngje për një dietë të pijshëm

Pijet e lejuara janë:

 • ujë të zakonshëm të pastër të pijshëm;
 • lëngje pa tul;
 • komposto të tendosura, lëngje perimesh, infuzione barishtore;
 • mish pa yndyrë, lëngje peshku.

Për më tepër, duhet të respektohen disa rregulla për përgatitjen dhe përdorimin e lëngjeve të tilla:

 • pini një pije çdo orë, 200-250 ml;
 • holloni të gjithë lëngjet e freskëta me ujë (proporcioni 3: 1).

Lëng

Dieta me lëng është një nga metodat më të mira të pastrimit dhe shërimit për humbjen e peshës. Ai siguron heqjen me cilësi të lartë të të gjitha tepricave nga zorrët dhe indet, ngopet me vitamina dhe elementë të dobishëm, përshpejton metabolizmin, përmirëson procesin e tretjes, dhe gjithashtu ka një efekt shërues. Si rregull, njëkohësisht me normalizimin e peshës trupore, është e mundur të heqësh qafe sëmundjet që lidhen me obezitetin - arteriosklerozën, presionin e lartë të gjakut, diabetin, patologjitë e veshkave dhe mëlçisë.

lëngje frutash dhe perimesh për një dietë të pijshëm

Ka shumë skema për dietat e lëngjeve. Por për versionin e lëngshëm, vetëm ato janë të përshtatshme që përfshijnë përdorimin e lëngjeve ekskluzivisht të freskëta. Ato vërehen për 3-5 ditë. Në këtë rast, dieta përbëhet nga vetëm 1-1. 5 litra lëng, i cili është shumë afër urisë.

Llojet më të përdorura të lëngjeve janë:

 • perime:
  • karrota;
  • lakër;
  • kastravec;
  • kungull
 • fruta:
  • ananasi;
  • mollë;
  • agrume.

Ju gjithashtu mund të përdorni ndonjë pije tjetër. Gjëja kryesore është se ato janë shtrydhur fllad nga lëndët e para të pastra natyrore.

Pothuajse të gjitha frutat dhe një pjesë e rëndësishme e lëngjeve të perimeve nuk duhet të pihen të patretura gjatë ndjekjes së një diete me lëngje. Në varësi të ngopjes, rekomandohet që ato të hollohen me ujë ose lëngje neutrale në një raport 1: 1, 1: 2 ose 1: 3.

Një racion i vetëm i pijeve të përfunduara është 250 ml. Në mes të pirjes së lëngut, duhet të pini ujë të pastër - norma ditore është të paktën 1. 5 litra.

Yjor

Regjimi i ushqimit të lëngshëm është i popullarizuar me yjet më të famshëm të biznesit të shfaqjes, modës dhe bukurisë. Në veçanti, me ndihmën e këtyre teknikave, personalitete të tilla të famshme si Angelina Jolie dhe Adriana Lima humbin peshë. Vërtetë, secila prej tyre ka programin e vet individual.

Angelina Jolie

Aktorja e famshme ishte e para që përdori një dietë të lëngshme për humbje peshe pas lindjes. Por ajo iu përmbajt asaj për 3 javë, e cila konsiderohet shumë e gjatë për metoda të tilla. Për më tepër, Angelina Jolie ishte e përfshirë në mënyrë aktive në sport gjatë gjithë periudhës. Si rezultat, ajo humbi 12 kg peshë të tepërt në 21 ditë.

ujë limoni për të pirë dietë

Dieta e Jolie është mjaft komplekse, kërkon vullnet të hekurt dhe motivim të patundur. Gjatë gjithë kursit, aktorja ha vetëm supë me perime dhe pulë, pi çajra bimorë të holluar me ujë të freskët.

Burime të tjera thonë se ajo po merr një limonadë me dietë të veçantë, të cilën e bën sipas recetës së saj. Për përgatitjen, uji mineral përdoret me shtimin e lëngut të limonit, piper kinez, shurup panje. Pija merret 5 herë në ditë, 200 ml.

Adriana Lima

Versioni i humbjes së peshës së lëngshme të modelit të famshëm të Victoria's Secret Adriana Lima është edhe më i rreptë. Ajo konsumon vetëm proteina me kalori të ulët dhe një sasi të konsiderueshme uji për 9 ditë rresht. Plus, Adriana stërvitet 2 herë në ditë, dhe ajo bën sporte jo vetëm gjatë një diete, por vazhdimisht.

sheqer proteine ​​për dietën e pirjes

Dieta e modeles është mjaft e thjeshtë - gjatë gjithë ditës ajo:

 • pi vetëm një koktej pluhur proteine veze (5 herë në ditë, 300 ml);
 • merr preparate komplekse multivitaminike;
 • përveç kësaj pi 3. 5 litra ujë të pastër.

Kjo teknikë e humbjes së peshës shpesh quhet "Dieta Victoria" sepse shpesh ndiqet nga modele të tjera nga agjencia e famshme.

Në ditët e zakonshme, Adriana Lima konsumon mish, mjaltë, ndonjëherë ajo i lejon vetes çokollatë ose donuts, por shumë të kufizuar. Ndërsa shumë nutricionistë i referohen këtij sistemi ushqimor si një rrugë e drejtpërdrejtë drejt anoreksisë, Adriana duket e mrekullueshme. Sipas saj, ju duhet të hani vazhdimisht ushqim të shëndetshëm, ushqyes, atëherë një kurs 9-ditor mbi tronditjet e proteinave nuk do të bëjë asnjë dëm. Sidoqoftë, kjo metodë nuk është vetëm shumë ekstreme, por mjaft e rrezikshme, kështu që mund të përdoret vetëm pasi të konsultoheni me një mjek.

I kursyer

Dietat e lëngshme me një dietë të butë janë të përshtatshme për pothuajse të gjithë, ato ju lejojnë të humbni peshë pa uri dhe siklet. Ato mund të jenë më pak efektive sesa të rrepta, por padyshim të padëmshme për shëndetin dhe psikikën.

Proteina

Të gjitha teknikat e humbjes së peshës së proteinave dihet se janë shumë efektive. Rregullat e dietave të tilla kufizojnë ndjeshëm konsumin e karbohidrateve dhe zvogëlojnë ndjeshëm sasinë e yndyrës. Në rastin e një versioni të lëngshëm të dietës me proteina, duhet të konsumoni pije qumështi dhe qumështi të thartë, si dhe vezë të papërpunuara, supë me mish ose peshk.

vezë dhe qumësht për një dietë të pijshëm

Ekzistojnë dy përparësi kryesore të kësaj mënyre të ngrëni:

 1. Humbja e peshës ndodh përmes prishjes së yndyrës pa zvogëluar masën e muskujve.
 2. Nuk ka ndjenjë të vazhdueshme të urisë.

Një menu shembull në këtë rast mund të jetë si më poshtë:

 • 8: 00 - kefir;
 • 9: 00 - supë mishi;
 • 10: 00 - qumësht;
 • 11: 00 - supë peshku;
 • 12: 00 - 2 vezë të papërpunuara (ose vezë pa sheqer);
 • 13: 00 - kos;
 • 14: 00 - supë mishi;
 • 15: 00 - qumësht;
 • 16: 00 - supë peshku;
 • 17: 00 - eggnog -manjak i ëmbël;
 • 18: 00 - kos;
 • 19: 00 - 2 vezë të papërpunuara;
 • 20: 00 - supë peshku;
 • 21: 00 - qumësht i pjekur i fermentuar.

Recetat për vezët dietike janë disi të ndryshme nga ato tradicionale. Për ta përgatitur, vezët rrihen vetëm me qumësht ose ujë. Nëse dëshironi, mund të shtoni vanilinë ose arrëmyshk.

Një disavantazh i rëndësishëm i një diete të lëngshme proteinike është një ngarkesë e shtuar në veshkat. Për më tepër, është rritja e regjimit të pirjes që e rëndon më tej problemin, sepse dieta përmban jo vetëm shumë proteina, por edhe një sasi të konsiderueshme të lëngshme. Prandaj, ky opsion i lëngshëm për humbje peshe mund të përdoret në mungesë të plotë të problemeve shëndetësore.

Doktor Nazardan

Më e kënaqshme dhe më e rehatshme për t'u ndjekur nga të gjitha dietat e lëngshme është programi i Dr. Nazardan. Nuk ka kufizime në të, përveç përjashtimit të ushqimit të fortë dhe alkoolit. Menuja mund të përfshijë çdo gjë që mund të quhet e lëngshme, duke përfshirë bollgur, supë me pure, pure perimesh ose frutash.

supë pure për dietë të pirë

Si një kirurg bariatrik i specializuar në trajtimin kirurgjik të obezitetit, Nazardan zhvilloi këtë sistem ushqyes për pacientët e tij para lidhjes së stomakut (një ulje e mprehtë e vëllimit të tij). Mjeku ofron menunë e mëposhtme:

 • 8: 00 - bollgur qumështi;
 • 10: 00 - pure patatesh;
 • 13: 00 - supë me bizele pure;
 • 16: 00 - perime të gatuara në avull, të copëtuara në një blender;
 • 21: 00 - qumësht i thartuar.

Duke respektuar një dietë të tillë, duhet të përdorni vetëm ushqime me yndyrë të ulët, dhe gjithashtu të hani në pjesë të vogla.

Sipas pikëve

Një tjetër sistem ushqimor i lëngshëm shumë i butë bazohet në një parim të veçantë ushqyes që kërkon vlerësim. Kjo teknikë është shumë e popullarizuar në Amerikë. Isshtë krijuar për 1 javë dhe përfshin përdorimin e produkteve të caktuara (në kllapa - numri i pikëve në 1 gotë):

 • zierje e bollgur (5);
 • komposto me fruta ose fruta të thata (5);
 • zierje e perimeve (5);
 • perime të freskëta, të holluara me ujë 1: 1 (10);
 • kefir me yndyrë të ulët (10);
 • fruta të freskëta, të holluara me ujë 3: 1 (20);
 • qumësht i skremuar (20);
 • Supë e ligët (20).
komposto me fruta të thata për një dietë të pijshëm

Gjatë ditës, mund të përdorni jo më shumë se 130 pikë. Opsioni optimal i menusë duhet të përfshijë të gjitha produktet e specifikuara. Në këtë rast, do të jetë si më poshtë:

 • 8: 00 - supë me bollgur;
 • 9: 00 - komposto me fruta ose fruta të thata;
 • 10: 00 - një zierje e perimeve;
 • 11: 00 - perime të freskëta;
 • 12: 00 - kefir me pak yndyrë;
 • 13: 00 - fruta të freskëta;
 • 14: 00 - qumësht i skremuar;
 • 15: 00 - supë me mish të ligët;
 • 16: 00 - një zierje e perimeve;
 • 17: 00 - supë tërshëre;
 • 18: 00 - komposto;
 • 19: 00 - perime të freskëta;
 • 20: 00 - pije me qumësht të fermentuar me yndyrë të ulët.

Përveç kësaj, ju duhet të pini ujë, çaj ose kafe. Sheqeri, kripa përjashtohen plotësisht.

Për smoothie

Dieta e smoothies është e shkëlqyeshme për të humbur peshë shpejt, lehtë dhe në mënyrë të shijshme. Në një sistem të tillë ushqimor, mund të hidhni 7-8 kg në 2 javë, absolutisht pa dëmtuar shëndetin tuaj.

smoothie frutash për të pirë dietë

Mungesa e trajtimit të nxehtësisë ju lejon të ruani vitaminat dhe elementët e dobishëm. Dhe përmbajtja dhe konsistenca e ulët e kalorive siguron humbje të shpejtë të peshës.

Për më tepër, përfitimet e një diete të lëngshme smoothie përfshijnë:

 • mungesa e urisë, kufizimet e rëndësishme dhe dëmtimi i shëndetit;
 • efekt i dobishëm në trup - forcimi i imunitetit, përmirësimi i funksionimit të traktit tretës;
 • zvogëlimi i rrezikut të sindromës së zorrëve dembele, tipike për teknikat e tjera të pirjes, për shkak të pranisë së pulpës (fibrave).

Nëse ndiqni një dietë të tillë, duhet t'i përmbaheni disa rregullave:

 1. Një racion i vetëm smoothie nuk duhet të kalojë 250 ml.
 2. Pija konsumohet 5 herë në ditë.
 3. Para gatimit, të gjitha frutat duhet të qërohen.
 4. Pjata e përfunduar duhet të ketë një qëndrueshmëri të pijshme.

Përveç kësaj, ju duhet të konsumoni të paktën 2 litra ujë në ditë.

Një dietë e përafërt ditore mund të përfshijë koktejet e mëposhtme:

Opsioni 1:

 • 8: 00 - 100 ml secili kos dhe qumësht me yndyrë të ulët, ½ banane, 1 lugë. mjaltë;
 • 11: 00 - 2 portokall, 2 kivi, ½ grejpfrut;
 • 14: 00 - domate, kastravec, disa barishte dhe hudhër, kos në sasinë e kërkuar;
 • 16: 00 - 600 g mjedra, 200 ml qumësht të pjekur të fermentuar;
 • 19: 00 - 1 karotë, ½ mollë, 2 kërcell selino, ujë.

Opsioni 2:

 • 8: 00 - 2 portokall, ime gëlqere, ana banane;
 • 11: 00 - 2 domate, 150 ml lëng karrote, majdanoz, lëpjetë;
 • 14: 00 - një grusht luleshtrydhe, 2 kivi, qumësht bajameje në sasinë e duhur;
 • 16: 00 - 2 pjeshkë, 1 mollë, një grusht mjedër ose rrush pa fara;
 • 19: 00 - 4 tul kajsi, 2 lugë. lkrunde, kos.

Opsioni 3:

 • 8: 00 - feta ananasi, lëng portokalli;
 • 11: 00 - një grusht luleshtrydhe, 1 mollë, qumësht të pjekur të fermentuar;
 • 14: 00 - 50 ml shegë dhe karrota të freskëta, 1 kërcell selino;
 • 16: 00 - 2 domate, kopër, kos;
 • 19: 00 - 1 domate, 1 kastravec, një tufë lëpjetë, lëng karrote.

Opsioni 4:

 • 8: 00 - 1 banane, 100 ml lëng molle, 50 ml karotë të freskët, qumësht të pjekur të fermentuar, vanilinë ose kanellë për shije;
 • 11: 00 - 1 domate, 100 g brokoli, 1 karotë, barishte, kos;
 • 14: 00 - 1 domate, 1 kastravec, 1 sallatë piper, kopër, majdanoz, borzilok, kos;
 • 16: 00 - 500 g kungull të zier, 100 ml qumësht, kanellë për shije.
 • 19: 00 - 1 karotë, ½ mollë, 2 kërcell selino, ujë.

Dalja nga dieta

Në thelb, çdo dietë e lëngshme përbëhet nga dy faza: humbja e peshës dhe dalja jashtë. Kjo është për shkak të faktit se kalimi i gabuar nga një dietë e pirjes në atë të rregullt jo vetëm që mund të anulojë të gjitha përpjekjet për të hequr qafe kilogramët shtesë, por gjithashtu të shkaktojë dëm të konsiderueshëm për shëndetin. Kjo është arsyeja pse jo më pak vëmendje i kushtohet daljes nga procesi sesa humbjes direkt të peshës.

Një menu e veçantë është zhvilluar gjithashtu për këtë periudhë.

Opsioni 1 (për 3 ditë)

Dita 1:

 • 8: 00 - 200 g pure patate të lëngshme;
 • 10: 30 - çaj kamomili;
 • 13: 00 - 200 g karrota të grira me mjaltë;
 • 16: 30 - 200 ml qumësht të pjekur të fermentuar;
 • 19: 00 - 200 g patate të lëngshme pure;
 • gjatë natës - 200 ml kos të pijshëm.

Dita 2:

 • 8: 00 - 250 g perime të ziera në avull;
 • 10: 30 - 200 ml qumësht me yndyrë të ulët;
 • 13: 00 - 200 g qull hikërror me barëra (pa vaj);
 • 16: 30 - 10 arra shqeme;
 • 19: 00 - pure patatesh me qumësht;
 • gjatë natës - 200 ml kefir.

Dita 3:

 • 8: 00 - bollgur qumështi;
 • 10: 30 - 200 ml kefir;
 • 13: 00 - supë e trashë vegjetariane, 250 g viçi, bukë;
 • 16: 30 - 1 mollë;
 • 19: 00 - perime të ziera ose të ziera;
 • gjatë natës - 200 ml qumësht të thartuar.

Opsioni 2 (për 4 ditë)

Dita 1:

 • 8: 00 - pure lakre, kos;
 • 10: 00 - sallatë me karrota të ziera, lëng portokalli;
 • 13: 00 - pure dardhe e pjekur, lëng manaferrash;
 • 16: 00 - supë vegjetariane, çaj kamomili;
 • 19: 00 - pure kungulli, qumësht.

Dita 2:

 • 8: 00 - perime të ziera, duke pirë kos;
 • 10: 00 - sallatë frutash, kos;
 • 13: 00 - zierje perimesh, agrume të freskëta;
 • 16: 00 - sallatë, lëng manaferrash;
 • 19: 00 - vinaigrette, çaj.

Dita 3:

 • 8: 00 - qull qumështi mel, supë perimesh;
 • 10: 00 - sallatë me perime, komposto;
 • 13: 00 - supë me kërpudha vegjetariane, qumësht;
 • 16: 00 - supë pule;
 • 19: 00 - zierja e perimeve, sallatë panxhar, qumësht i pjekur i fermentuar.

Dita 4:

 • 8: 00 - bollgur me copa frutash të thata, çaj;
 • 10: 00 - mollë të pjekura, komposto;
 • 13: 00 - peshk i zier me patate, bukë, komposto;
 • 16: 00 - koktej frutash;
 • 19: 00 - supë pule, sallatë me perime, pirje kos.

Vetëm pas zbatimit të saktë dhe përfundimit të daljes, i gjithë kursi i humbjes së peshës mund të konsiderohet i plotë. Në të ardhmen, duhet të kaloni në një dietë të shëndetshme, të zvogëloni sasinë ose të hiqni dorë nga ushqimet e ëmbla, me niseshte, ushqimet e skuqura, yndyrore dhe gjithçka tjetër që mund të dëmtojë figurën dhe shëndetin tuaj. Vetëm atëherë rezultatet e marra do të konsolidohen për një kohë të gjatë.

Numri i kilogramëve të rënë varet nga opsioni i zgjedhur i menusë, pesha fillestare e trupit, shkalla e metabolizmit dhe karakteristikat e tjera individuale të trupit. Kjo është arsyeja pse ajo mund të ndryshojë në një gamë mjaft të gjerë. Mesatarisht, në 1 javë, ju mund të humbni 3-5 kg, dhe me një peshë të lartë fillestare, vija e plumbës mund të jetë 5-8 kg.

Një dietë e lëngshme është një mënyrë e besueshme për të garantuar humbjen e peshës dhe për të mbajtur një figurë të hollë. Një regjim i organizuar siç duhet i një diete të tillë është në gjendje të normalizojë peshën e trupit, të pastrojë zorrët dhe të shërojë të gjitha organet dhe sistemet.