Dieta për gastritin

Ushqimi për gastritin: çfarë mund dhe nuk mund të hahet?

Gastriti është një nga sëmundjet më të zakonshme të kohës sonë. Snacks dhe vakte të shpeshta në arrati, një larmi e gjerë ushqimesh të shpejta, helmime nga ushqime me cilësi të dobët - e gjithë kjo mund të shkaktojë gastrit. Kjo është ndoshta arsyeja pse shumë njerëz tani vuajnë nga probleme të stomakut. Por si të merren me ta?

Për këtë, nuk është aspak e nevojshme të merrni vazhdimisht ilaçe, gjëja kryesore në trajtim është dieta e saktë dhe e zgjedhur mirë, e cila nuk do të shkaktojë acarim të mukozës dhe përkeqësim të sëmundjes, por në të njëjtën kohë do të ngopet trupi me të gjitha makroelementet dhe vitaminat e nevojshme.

supë me pure perimesh për gastrit

Rregullat themelore

Detyra kryesore e dietës për gastritin është që t'i përmbaheni një diete që siguron tretje normale. Tabela e trajtimit të gastritit (në ditë) duhet të përmbajë:

 • 90-100 gr. ketri (dhe 60% kafshë),
 • 50-80 gr. yndyrë (75% kafshë)
 • 300-320 gr. karbohidratet.

Rregullat e të ushqyerit për gastritin:

 1. Njohja e masës. Me gastrit, thënia "pas vaktit duhet të mbetet një ndjenjë urie e lehtë" është më e rëndësishme se kurrë. Së pari, ndjenja e ngopjes ndodh vetëm 10-15 minuta pas ngrënies, dhe, së dyti, një stomak i tejmbushur nuk përballet mirë me funksionet e tij, veçanërisht me gastritin.
 2. Dieta. Së pari, duhet të ndiqni marrjen e ushqimit (në të njëjtën kohë). Së dyti, me gastrit, ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, 4-5 herë në ditë, por në të njëjtën kohë është e nevojshme të refuzoni snacks (ato provokojnë sekretim "të tepërt" të lëngut të stomakut dhe zvogëlojnë prodhimin e tij gjatë mëngjesit / drekës / darkës, e cila shkel proceset e përpunimit dhe asimilimit të ushqimit). Ju duhet të përjashtoni kategorikisht leximin ndërsa hani, shikoni TV dhe "vraponi gjatë lëvizjes".
 3. Pushoni pas ngrënies. Pas çdo vakt, duhet të pushoni për 15-20 minuta (nuk është e nevojshme të flini). Mund të lexoni një libër ose të dëgjoni muzikë.
 4. Përtypja e ushqimit. Përtypja e zgjatur e ushqimit (të paktën 25-30 sekonda për çdo copë) kontribuon në një përpunim mekanik më të plotë të ushqimit, i cili lehtëson punën e një stomaku të sëmurë. Përveç kësaj, uria në këtë rast kënaqet më shpejt (gjë që parandalon mbingarkesën). Refuzimi nga enët komplekse

Vlera totale e energjisë duhet të jetë 2200-2800 kcal.

Ushqyerja me aciditet të lartë

Me këtë formë të gastritit, rekomandohet të përdorni një dietë që synon kursimin termik dhe mekanik të stomakut, si dhe në zvogëlimin e sekretimit të stomakut.

Produktet e lejuara:

 • tava, torta me djathë, petka, ëmbëlsira të pjekura në furrë;
 • qumësht, veçanërisht me çaj, të gjitha llojet e produkteve të qumështit të thartuar, duke përfshirë kos dhe kos, gjizë të freskët me pure;
 • supë peshku, mishi ose pule të gatuar në supë drithërash;
 • krisur të bardhë të thatë, perime dhe gjalpë, supa qumështi me drithëra ose makarona;
 • omëleta në avull, vezët në një thes, enët me perime në formën e pure patatesh, puding, sufllaqe, çaj të dobët, fruta të ëmbla dhe manaferrat në pelte, kremra dhe komposto;
 • viçi, viçi i ligët, pule në formën e qofteve, pudingave, zraz, cutlets me avull (1-2 herë në javë, lejohet të hani mish të zier pa dhjamë në copa).

Produkte të ndaluara:

 • supë me kërpudha të yndyrshme dhe mish;
 • pije të gazuara;
 • mish të tymosur me erëza;
 • perime të papërpunuara, turshi, turshi, rostiçeri me erëza bimore, lëng limoni;
 • buka e zezë.

Qëllimi i dietës është të përkeqësojë gastritin me aciditet të lartë për të normalizuar funksionimin e zorrëve dhe stomakut, duke kufizuar stimujt termikë, kimikë dhe mekanikë.

piramida ushqimore për gastritin

Ushqyerja me aciditet të ulët

Qëllimi i dietës për gastrit me aciditet të ulët është të stimulojë (në moderim) prodhimin e lëngut gastrik, si dhe kursimin mekanik të stomakut.

Ushqime të ndaluara për gastrit hipoacid:

 • kufizimi i elbit margaritar, bishtajore, mel;
 • bukë e freskët, produkte të pjekura (ushqim "i rëndë" për stomakun, ndërlikon përpunimin kimik dhe mekanik);
 • peshk me vaj dhe i kripur;
 • perime dhe fruta me fibra të trashë (lakër të bardhë, rrepa, rrepkë, tranguj, speca), kërpudha;
 • mish yndyror, mish me fasia (filma), ushqim i konservuar, mish i tymosur (përpunim joadekuat mekanik i ushqimit, çlirim i tepërt i acidit klorhidrik);
 • varietete pikante dhe të kripura të djathrave, qumështit - neutralizon acidin klorhidrik;
 • manaferrat me kokrra ose lëkurë të trashë (mjedra, luleshtrydhe, rrush pa fara e kuqe, rrush të thatë, fiq);
 • erëza dhe barëra (irritojnë rreshtimin e stomakut), si dhe çokollatë, lëng rrushi, alkool;
 • dhjamë derri dhe yndyrë të mishit të derrit, viçit, qengjit (nuk përthithen për shkak të prodhimit të ulët të acidit klorhidrik, produkte të vështira për tu tretur).

Ushqimi duhet të merret pas fillimit të sekretimit të acidit klorhidrik, domethënë, në fazën e parë (reklamimi ose programet rreth ushqimit, fotografi të bukura të ushqimit, biseda "të shijshme" mund të provokojnë lëshimin e lëngut të stomakut).

Dieta për gastritin në fazën akute

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet dietës për gastrit në fazën akute. Kërkesat për produktet janë të njëjta si për të gjitha llojet e kësaj patologjie, por më të rrepta.

Në formën akute të sëmundjes rekomandohet:

 • gjizë me pak yndyrë;
 • buka e bardhë e djeshme dhe pa ëmbëlsira ose kifle;
 • vetëm mish i ligët, i zier dhe i bërë pure ose i copëtuar imët;
 • supa ekskluzivisht në lëngje perimesh;
 • komposto jo acide dhe pelte;
 • vezë të ziera butë ose në formën e omëletës me avull;
 • pure perimesh nga diapazoni i ushqimit për fëmijë, është gjithashtu mirë të huazoni pure peshku dhe mishi nga një kavanoz nga foshnjat;
 • çajra ose infuzione pa sheqer.

Gjatë periudhës së përkeqësimit të menjëhershëm nga menuja, ato përjashtohen plotësisht:

 • produkte me konservantë, përmirësues të aromave, ngjyra artificiale;
 • perime dhe fruta të papërpunuara;
 • qumësht dhe çdo enë qumështi;
 • të gjitha llojet e pastave, përveç bukës së djeshme;
 • margarinë, vaj gatimi dhe gjalpë;
 • elb margaritar;
 • të gjitha llojet e fasuleve dhe fasuleve.

Gjithashtu, të gjitha kufizimet e përgjithshme mbi vetë produktet dhe metodat e përgatitjes së tyre mbeten në fuqi. Zakonisht, kriza kalon në 3-4 ditë, atëherë dieta bëhet më e larmishme, në përputhje me rekomandimet e përgjithshme për pacientët me gastrit.

Menuja shembull për një javë

Për të marrë një përshtypje të dietës, mund të shikoni përafërsisht në menunë e dietës për gastritin e stomakut për një javë me receta. Ekziston një orar i qartë i dietës fraksionale: të hahet disa herë në ditë. Një ushqim i tillë për një javë duket tërheqës dhe plotëson nevojat për energji falë një përmbajtjeje të menduar mirë të kalorive.

Dita 1:

 • Mëngjesi - hikërror, sufle qumështi, çaj.
 • Mëngjesi i dytë - 1 gotë supë e ëmbël e tërshërës.
 • Dreka - supë e butë orizi, spageti me viçi zrazy, karota të ziera dhe bizele, kakao me qumësht.
 • Snack pasdite - gjizë e qumështit të thartuar.
 • Darka - tavë me perime, qofte me avull, një zierje e lehtë bimore me mjaltë.
 • Para se të shkoni në shtrat - 1 gotë pelte frutash.

Dita 2:

 • Mëngjesi - vezë e zier, bukë e thatë, bollgur i zier, zierje molle dhe trëndafili.
 • Mëngjesi i dytë - komposto me fruta të thata të ziera (1 gotë) dhe biskota të thata.
 • Dreka - supë hikërror, pure kungulli, pule zrazy, çaj me qumësht (mund të shtohet sheqer).
 • Snack pasdite - 1 gotë qumësht, kos, kefir dhe bukë të thekur (buka e skuqur është e papranueshme).
 • Darka - petë me topa viçi në avull, sallatë perimesh kosi, kakao. Para gjumit: 250 gram qumësht të pjekur të thartuar me pak yndyrë.

Dita 3:

 • Mëngjesi - bollgur, peshk i zier, çaj me qumësht;
 • Mëngjesi i dytë - pelte qumështi.
 • Dreka - supë perimesh me mish pule, pure patate dhe karrota, kotele në avull, kakao me qumësht.
 • Snack pasdite - gjizë e qumështit të thartuar.
 • Darka - një qofte me bizele të ziera, dolli, komposto me fruta të thata.
 • Para se të shkoni në shtrat - kefir ose qumësht.

Dita 4:

 • Mëngjesi - gjizë e fermentuar me gjizë me mjaltë, dolli, komposto me fruta të thata.
 • Mëngjesi i dytë - kefir ose 1 gotë qumësht.
 • Dreka - supë me patate pure, tavë me perime dhe lepur, komposto me fruta të thata.
 • Snack pasdite - mus ose suflla qumështi me fruta të freskëta.
 • Darka - qull orizi me lepur të zier, karota të ziera dhe bizele, çaj me qumësht.
 • Para gjumit - kakao me qumësht dhe 2 copë biskota bollgur.

Dita 5:

 • Mëngjesi - vezë e zier, bukë e thatë, bollgur i zier, kakao me qumësht.
 • Mëngjesi i dytë - 1 gotë supë e ëmbël e tërshërës.
 • Dreka - supë bizele, peshk në avull, kungull i pjekur.
 • Snack pasdite - pelte qumështi.
 • Darka - tavë perimesh, peshk në avull, lëng mishi i trëndafilave.
 • Para se të shkoni në shtrat - 1 gotë kefir dhe biskota bollgur.

Dita 6:

 • Mëngjesi - kokërr qumështi hikërror, sufle qumështi, çaj.
 • Mëngjesi i dytë - fruta të pjekura dhe një gotë qumësht.
 • Dreka - supë me lulelakër, e çmendur me oriz, kakao me qumësht.
 • Snack pasdite - tavë me perime dhe çaj.
 • Darka - peshk në avull me karota dhe bizele, sallatë me perime dhe salcë kosi, zierje e trëndafilave.

Dita 7:

 • Mëngjesi - mollë të pjekur me mbushje të rrushit të gjizës, dolli, lëng.
 • Mëngjesi i dytë - kefir ose qumësht.
 • Dreka - supë perimesh me mish pule, pure patate dhe karrota, kotele në avull, kakao me qumësht.
 • Snack pasdite - gjizë e thartuar me qumësht me mjaltë.
 • Darka - petë me pulë të zier, kungull i pjekur, kakao me qumësht.
 • Para se të shkoni në shtrat - 1 gotë pelte frutash.

Faza akute e sëmundjes me një dietë të tillë shpejt do të kalojë në fazën e faljes së gastritit.

bollgur për gastrit

Menyja për javën, opsioni numër 2

Personat që ndjekin një dietë për gastrit këshillohen që të planifikojnë menunë e tyre për një javë me receta paraprakisht. Një plan i qartë veprimi do t'ju ndihmojë të shmangni snack të sëmurë. Muchshtë shumë më lehtë kur ushqimi i nevojshëm përgatitet në frigoriferin e pacientit. Dhe një person e di se si dhe çfarë mund të gatuhet shpejt prej tyre.

E hënë:

 • Mëngjes - 7: 00. Kotletë peshku në avull. Patate të ziera. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Djathë gjizë me pak yndyrë.
 • Dreka - 13: 00. Supë elbi me perime. Qull hikërror me mish të zier. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Lëng karrote.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Qofte pule të pjekura në furrë. Patate pure në ujë. CharlotteÇaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E martë:

 • Mëngjes - 7: 00. Bollgur me omletë të bardhë veze. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Mollë të pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë me perime me pak yndyrë. Qull orizi me pulë të zier. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure me një fetë peshk të ligët. Puding bollgur. Kissel
 • Natën. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E mërkurë:

 • Mëngjes - 7: 00. Qull orizi me topa të mishit të gjelit të detit. Çaj me qumësht.
 • Përforcimi - 10: 00. Tavë gjizë me salcë kosi me pak yndyrë.
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Cutlets lepuri avullohet me merak perimesh. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Bollgur në gjysmë qumështi me qofte mishi pule. Lëng frutash të freskëta.
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E enjte:

 • Në mëngjes - 7: 00. Gjuhë e zier. Qull bollgur me gjysmë qumështi. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Mollë e pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë me perime me petë të imëta. Patatet pure në ujë me mishin e gjelit të detit. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Biskota me galetë. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Tavë patate me mish të grirë. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E premte:

 • Mëngjes - 7: 00. Qull hikërror me omëletë proteine. Çaj me qumësht.
 • Përforcimi - 10: 00. Kissel
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Qofte pule me pure perimesh te ziera. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Komposto me fruta të thata.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure në ujë me peshk të zier. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E shtune:

 • Mëngjes - 7: 00. Bollgur me gjysmë qumësht. Cmbëlsira peshku të avulluara nga peshq të dobët. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Djathë të freskët me yndyrë të ulët. Mollë e pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Patate të ziera. Viçi stroganoff. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Çaj
 • Darka - 18: 30-19: 00. Peshq të pjekur në furrë. Pure karrote e zier. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E diela:

 • Mëngjes - 7: 00. Suffle mishi i pjekur në furrë. Bollgur me gjysmë qumësht. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Suffle karrota-mollë.
 • Dreka - 13: 00. Supë me oriz perimesh. Qull hikërror me cutlets me avull nga mishi i lepurit. Lëng karrote dhe banane.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Çaj
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure në ujë. Peshk i zier. Pije trëndafili.
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

Sa duhet të ndiqet një dietë për gastritin e stomakut? Kontrolli i rreptë është i nevojshëm gjatë një përkeqësimi dhe në muajt e parë pas. Por në mënyrë ideale, një pacient i diagnostikuar me gastrit duhet të përmbahet në tryezën e rekomanduar gjatë faljes. Sidoqoftë, shtesat e menusë dhe përjashtimet e festave janë të mundshme. Nëse vetëm brenda kufijve të arsyeshëm, dhe nëse nuk po flasim për kafe, cigare, alkool dhe ushqime të yndyrshme.

Receta për gastritin

Dietetika ofron receta të ndryshme për të diversifikuar dietën për gastrit te të rriturit dhe fëmijët. Ata kanë regjime delikate të trajtimit të nxehtësisë, nuk përdorin erëza dhe yndyrna.

Rregulli kryesor i të ushqyerit për një stomak të sëmurë: ushqimi duhet të jetë me temperaturë mesatare. Një vakt i nxehtë ose i ftohtë do të përkeqësojë gastritin ulceroz. Më poshtë do të përshkruajmë disa receta për të ngrënë në shtëpi me sëmundje të stomakut.

mëngjes i butë për gastrit

Viçi i çmendur

Produktet:

 • 200 g mish viçi të ligët ose viçi;
 • 20 g oriz të gatuar;
 • 30 g krisur;
 • gjysmë lugë çaji gjalpë.

Përgatitja:

 • Grini mishin në një blender ose mulli mishi.
 • Shto krisur.
 • Formoni një tortë.
 • Vendosni oriz dhe vaj në qendër të secilit. Do të shtojë një aromë kremoze.
 • Formoni zraz dhe dërgojeni në një kazan të dyfishtë ose multicooker për 15 minuta.
viçi zrazy për gastrit

Rruaza me avull

Përbërësit:

 • viçi - 200 g,
 • rrotull - 10 g,
 • vaj - 10 g.

Kombinoni mishin e copëtuar në një mulli mishi me një copë bajate të njomur në ujë dhe kaloni nëpër një mulli të mishit. Shtoni ujë, kripë dhe shtypeni mirë. Formoni qoftet dhe avullin.

topa avulli për gastrit

Peshku i pelqyer

Produktet:

 • pike pike - 200 g,
 • karrota - 5 g
 • xhelatinë, vezë - 1/4.

Përgatitja:

 • Peshku i pastruar pritet në copa të vogla dhe zihet në një supë perimesh të gatuara më parë.
 • Xhelatina e fryrë shtohet në lëngun që rezulton, përzihet mirë dhe filtrohet përmes garzë të dyfishtë.
 • Peshku vendoset në një tas ose myk, pjesa e poshtme zbukurohet me karota të copëtuara, derdhet me supë të tendosur dhe ftohet.
 • Pjesët e peshkut derdhen me supë dhe ftohen.
aspic peshku për gastrit

Krem gjizë

Produktet:

 • masë gjizë - 100 g,
 • sheqer - 25 g
 • gjalpë, vezë - 1/4,
 • salcë kosi - 20 g,
 • sheqer vanilje,
 • qumësht - 30 g,
 • miell - 5 g.

Përgatitja:

 • përgatitet një salcë nga mielli, qumështi, vezët dhe sheqeri.
 • e verdha e vezës bluhet me miell gruri dhe sheqer,
 • derdhet me qumësht të vluar dhe nxehet me nxitje të vazhdueshme derisa të trashet,
 • vaji shtohet në masën e ftohur.
 • gjizë e integruar, sheqer vanilje, salcë kosi shtohen në përzierjen që rezulton,
 • e gjithë masa është grirë mirë dhe shtruar në një tas sallatë.
krem gjizë për gastrit

Supë qumështi me copa buke

Produktet:

 • qumësht - 400 g,
 • sheqer, krisur - 50 g,
 • e verdha e vezës - 1/3,
 • vanilje, vaj, ujë - 50 g.

Përgatitja:

 • Krisur të bardhë të grimcuar shtohen në qumësht dhe ujë të vluar.
 • E verdha e verdhë, e bluar me sheqer, shtohet në qumështin e hequr nga zjarri, shtohet gjalpi para se të shërbehet.
supë qumështi me croutons për gastrit

A mundem . . .?

Çfarë lejohet dhe çfarë jo? Lista e ushqimeve dhe pijeve themelore.

 1. Peshku - vetëm lloje të peshkut detar me pak yndyrë si pollock, merluc, shake. Midis peshqve të lumenjve, pista e pikeve dhe pike janë më të mirat. Isshtë më mirë të refuzosh peshkun e konservuar dhe peshkun e skuqur, gjatë prodhimit të tyre, të gjitha vetitë e dobishme të çdo peshku humbin, dhe shumë erëza dhe preservativë, kancerogjenë mund të merren më shumë se sa të merren. Ashtu si me mishin, është mirë që peshku të avullohet, duke kufizuar erëzat.
 2. Kafe - është absolutisht e pamundur të pish kafe të zezë me gastrit në stomak bosh, madje edhe në sasi të mëdha, veçanërisht me rritjen e aciditetit të stomakut. Me aciditet të ulët, kafeja ose kakaoja me qumësht lejohen, por vetëm në sasi të kufizuara.
 3. Mish - mund të hani me gastrit, por vetëm varietete me pak yndyrë - viçi, viçi, pule, lepuri. Cutlets me avull janë veçanërisht të dobishme për gastrit, pasi mishi është copëtuar imët dhe avulluar. Nëse është thjesht mish në avull, atëherë duhet të përtypet me shumë kujdes dhe të mos përdoret shumë, pasi që çdo produkt mishi është një ngarkesë në stomak. Natyrisht, sallamet dhe sallamet e tymosur ose të papjekur nuk mund të përdoren për gastrit.
 4. Djathi - djathrat pikantë ose shumë të kripur nuk lejohen për asnjë gastrit, madje edhe djathi i zakonshëm i fortë duhet të hahet në sasi të kufizuara në feta të vogla.
 5. Banane - A mund të përdoren bananet për gastrit? Ky është një frut i shëndetshëm që përmban pak fibra, është i butë, tretet lehtë dhe përmban shumë lëndë ushqyese për të cilat trupi ka nevojë. Dhe megjithëse dieta Nr. 5 ndalon fruta të tilla si hurmat, bananet, shumë gastroenterologë besojnë se konsumimi i tyre i moderuar nuk mund të dëmtojë dhe bananet duhet dhe mund të hahen me gastrit.
 6. Shalqiri është diçka që mund ta hani me gastrit, por vetëm shumë pak. Me çdo aciditet, mund të hani vetëm 1-2 feta.
 7. Pjepri është pothuajse produkti më i vështirë bimor jo vetëm për stomakun, por edhe për pankreasin dhe fshikëzën e tëmthit. Trakti tretës edhe i një personi absolutisht të shëndetshëm e ka të vështirë ta përballojë pjepërin, kështu që të gjithë që vuajnë nga gastriti duhet të heqin dorë nga një produkt i tillë i dyshimtë.
 8. Çokollata - është më mirë të heqësh dorë nga ky produkt krejtësisht.
 9. Arra, fara, bishtajore - asnjë lloj arra nuk duhet të përdoret për gastrit, e njëjta gjë vlen për farat dhe bishtajoret.
 10. Mjalti mund të përdoret sepse ka veti shëruese të plagëve dhe konsiderohet si një produkt i pasuruar dhe i dobishëm. Sidoqoftë, gjithçka është e mirë në moderim, veçanërisht pasi shumë njerëz mund të jenë alergjikë ndaj produkteve të bletës.
pollock me gastrit

A është e mundur që plotësisht të heqim qafe gastritin?

Në raste të lehta, me gastrit sipërfaqësor, është e mundur të shërohet plotësisht nëse drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të respektoni rregullat e mëposhtme të rrepta, të cilat në praktikë rezulton të jenë një detyrë mjaft e vështirë:

 1. Ushqimi duhet të jetë 5-6 herë në ditë, në orë të caktuara, vakti i fundit duhet të jetë të paktën 2 orë para gjumit.
 2. Respektimi i vazhdueshëm i një diete, pa ushqim të thatë, ushqim të shpejtë.
 3. Shmangni pirjen e duhanit dhe pirjes.
 4. Eliminoni çdo ngrënie të tepërt dhe pushime të gjata në vaktet e ushqimit.
 5. Mungesa e mbingarkesës fizike, vëzhgoni vazhdimisht gjendjen e trupit, mos mbingarkoni shumë me punë, mos u mbingarkoni, flini të paktën 8 orë në ditë gjatë natës dhe mundësisht 1 orë gjatë ditës.

Vlen gjithashtu të punoni për veten tuaj në zhvillimin e rezistencës ndaj stresit (rezistenca ndaj stresit), ose për të përjashtuar mbingarkesën psiko-emocionale.